Vatan Şairimiz, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u ölümünün 84.yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz. - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

Vatan Şairimiz, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 84.yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Vatan Şairimiz, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 84.yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Aralık 27th, 2020
Haberler

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimine Fatih’te Emir Buhari Mehtebi’nde başlayan Ersoy, ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı. Bir yandan da Fatih Camii’nde Farsça derslerini takip eden Mehmet Akif Ersoy, dil derslerine büyük ilgi duydu..

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN 

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatı
FATİH YANGININDA EVLERİ DE YANDIRüştiyedeki eğitiminin ardından annesi medrese eğitimi istese de babasının desteğiyleMehmet Akif Ersoy 1885’te dönemin popüler okullarından olan Mülkiye İdaresi’nde eğitim görmeye başladı. 1888’de okulun yüksek kısmında okurken babasını kaybetti ve bir yıl sonra büyük Fatih yangınında evleri yandı. Yaşanan bu 2 olumsuz gelişme, Mehmet Akif Ersoy’un ailesini yoksulluğa sürükledi..
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatı
Babasının öğrencisi Mustafa Sıtkı, aynı arsa üzerine bir ev inşa etti ve aile bu evde yaşamaya başladı. Bir meslek sahibi olmak isteyen Mehmet Akif, Mülkiye İdaresi’ni bırakarak Ziraat ve Baytar Mektebi’ne kaydoldu.Mezuniyetinin ardından Fransızcasını geliştiren Mehmet Akif, 6 ay içerisinde de Kur’an’ı ezberledi ve hafız oldu. Hazine-i Fünun Dergisinde 1893 ve 1894’te birer gazeli, 1895’te ise Mektep Mecmuası’nda “Kur’an’a Hitab”, adlı şiiri yayınlandı, memuriyet hayatına başladı..
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatı
MEMUR OLDU EDEBİYATLA İLGİSİNİ SÜRDÜRDÜ
Okulu bitirdikten sonra Ziraat Bakanlığı’nda memur olarak göreve başlayan Ersoy, 1893 – 1913 yılları arasında memuriyet hayatını sürdürdü. Mehmet Âkif, edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği yaparak sürdürdü. Resimli Gazete’de Servet-i Fünun Dergisi’nde şiirleri ve yazıları yayımlandı. İstanbul’da bulunduğu sırada bakanlıktaki görevinin yanı sıra önce Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi (1906)’nde kompozisyon (kitabet-i resmiye),sonra Çiftçilik Makinist Mektebi’nde (1907) Türkçe dersleri vermek üzere öğretmen olarak atandı.Balkan Savaşı’ndan sonra, ilk olarak Umur-i Baytariye görevinden (1913), sonra yayınlarının hükümetle uygun düşmemesi nedeniyle aldığı ikaz üzerine Darülfünun müderrisliği görevinden (1914) ayrıldı. Yalnızca Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi’ndeki görevine devam etti. Harbiye Nezareti’ne bağlı Teşkilat-ı Mahsusa’dan gelen teklif üzerine İslam birliği kurma gayesi güden Almanya’ya Tunuslu Şeyh Salih Şerif ile birlikte gitti.Lübnan’da yaşayan Mekke Emiri Şerif Ali Haydar Paşa’nın daveti ile 1918’de bu ülkeye giden Âkif, Lübnan’da iken Şeyhülislamlığa bağlı Dâr-ül Hikmet-il İslâmiye Cemiyeti başkatipliğine atandı..
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatı
Akif İstanbul’a geldiğinde Mısır’dan dostu Abbas Halim Paşa İstanbul’daki yardımcısı Fuad Şemsi İnan’a kalacak yer ayarlamasını söyler. Mısır Apartmanı’na ailesiyle birlikte yerleşen Akif, Şişli Sağlık Yurdu’nda uzun süre siroz tedavisi gördükten sonra 27 Aralık 1936 günü evinde hayata veda etti.

Sevgili Ziyaretçilerimiz, Vatan Şairimiz, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 84.yılında saygıyla ve rahmetle anıyoruz. başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir