TÜRKİYE’DE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

TÜRKİYE’DE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

TÜRKİYE’DE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

Haziran 20th, 2021
Gündem

Avukat Necmi ÖZEN
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşaviri

Türkiye için gıda tarım ve hayvancılık alanında yeni bir sistem getirilmesi gereklidir. Mahalli idarelerle ilgili son yıllarda reformlar yapılmıştır. Bu anlamda, özellikle Büyükşehir Belediyeleri çok güçlenmiştir. Bunun bir gereği olarak gıda, tarım ve hayvancılık alanında tüzel kişiliği haiz bir genel müdürlük kurulabilir. Büyükşehir Belediyesine bağlı bu genel müdürlük, İSKİ,ASKİ, İSU, EGO veya İETT gibi bir teşkilatlanmaya ihtiyaç duyar. Bu model, gıda tarım ve hayvancılık alanında, başarı ile uygulanabilir. Bir ilimiz büyüklüğünde olan Hollanda’nın yıllık tarım ve hayvan ürünleri ihracatı 94 milyar Euro’dur. Bu rakam mevcut tarım ve hayvancılık sistemi dâhilinde hayal dahi edilemez. Büyükşehir Belediyelerinin mevzuat değişikliği ile yetkilendirilmesi halinde, Konya, Antalya, Adana ve İzmir gibi birçok ilimiz birer Hollanda olacaktır. Mevzuat değişikliği ile getirilecek yeni modelde Ankara AB’nde, Brüksel’in rolünü üslenecek, Büyükşehir Belediyeleri ise Avrupa Birliği üye ülkelerinin rolünü oynayacaktır. Ankara’da Bakanlık, ilgili ve bağlı kuruluşları ile birlikte dağınık ve hantal bir yapı oluşturmaktadır. Bu kurum ve kuruluşların yetki ve görevlerini Büyükşehir Belediye sınırları dâhilinde yerel halkla bütünleşmiş mahalli dinamiklerden güç alarak kullanacak olan mahalli idare kuruluşu olan Büyükşehir Belediyelerine devredilmesi faydalı olacaktır. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kaldırılması ile bu kuruma ait kısıtlı yetkiyi kullanan Büyükşehir Belediyeleri bu alanda başarılı olacaklarını göstermiştir. Bugün itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bakanlığa bağlı il müdürlüklerinden kat kat daha fazla yatırım yapmaktadır. Bu sebeple Büyükşehir Belediyeleri sınırları dâhilinde, onun bağlı kuruluşu olarak o ilin adını taşıyan Gıda Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüklerinin kurulması ile Türkiye’de yeni bir dönem başlayacaktır. Biz Türkiye’ye yeni bir modeli teklif ediyoruz.

TÜRKİYE’DE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

.

Sevgili Ziyaretçilerimiz, TÜRKİYE’DE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK REFORMU VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir