KURÂN'IN ANLAMIYLA BULUŞMA, MEDYA VE BASIN YAYIN ORGANLARI İLE İRTİBATIMIZ NASIL OLMALI - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

KURÂN’IN ANLAMIYLA BULUŞMA, MEDYA VE BASIN YAYIN ORGANLARI İLE İRTİBATIMIZ NASIL OLMALI

Ağustos 2017 | Yazar: admin
KURÂN’IN  ANLAMIYLA  BULUŞMA, MEDYA VE  BASIN  YAYIN  ORGANLARI İLE  İRTİBATIMIZ  NASIL  OLMALI
Haberler
0

Londra da doğan , Katolik okulunda hristiyan eğitimi alan Cat STEVENS nasıl Müslüman olduğunu anlatıyor. Frank Sinatralar ve Elvislerin Hollywood ‘un hayal fabrikasında seri üretim şeklinde üretildiği ilahlaştırıldığı bir dönemde yetişmiş, genç yaşta dünya çapında üne şöhrete kavuşmuş bir milyoner olmuştu. Albümleri başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde kapışılıyor milyonlar onu canlı görmek için saatlerce kuyrukta bekliyordu. Dünyaca meşhur BEATLES grubunun üyesiydi. Hayatı şöhret içki kadın ve sahne ışıklarından ibaretti. Bu yıllarda verem hastalığına yakalanması tedavi süreci ve iyileşmesi Pasifik Okyanusunda yüzerken dalgalara kapılması ve mucize eseri kurtulması onu düşünmeye sevk etti.
Ağabeyi Davit Kudüs e gezmeye gider. Orada İsrailli bir Yahudi kızla evlenir. Daha sonra abisi Londrada bir Kur’an ı Kerim in ingilizce mealini alarak ” Bu müslümanların Kitabı mukaddesi “diyerek altın yıldızlı kapağı olan Kur’an ı Kerim İ ona hediye eder. Bu şekilde Kuranla tanışır. Peygamberimize gelen ilk vahiy oku emri onu çok etkiler. Babasının Kıbrıslı bir Rum olması islama karşı önyargılı olarak yetiştirilmesi nedeniyle okumaya başlamadan önce bilinçli olarak ” ön yargılardan kurtulup aklımı açık tutmaya gayret ettim ” der.
Kurân okumaya başlar ve şok olur. Kuranda araplar Türkler ve putlardan hiç bahsedilmiyor. Ademoğlu olan tüm insanlığın tek bir aile olarak aralarındaki koparılmaz bağı anlatması onu çok etkiliyor. Dünyada halife olan insanın imtihan edildikten sonra tekrar dönecek olması insanların aslının tek ve aynı olması onu şok ediyor. Kurân hakkında uydurulmuş propagandaları net olarak görüyor. Gençliğin ilahı olan Cat CTEVENS e göre Kurân modern bilimle çelişmiyor. Ayetlerin şüphe götürmez olduğunu söylüyor. Hatta ” Kuranda hata aradım ama ben hata aradıkça hatanın sadece bende olduğunu gördüm ” diyor. Hz Yusuf la ilgili ayetleri okuyunca ağladım diyor. Bir yıl Kur’an ı Kerim in mealini dikkatlice okuyor. Daha sonra tekrar İncili okuyor ve aradaki farkı görerek müslüman olmaya karar veriyor. Cat STEVENS sadece Kurân okumak suretiyle gerçekleri görerek müslüman oluyor. Müslüman olması hususunda hiçbir kimseden telkîn almamış, Kurân ı okuduktan sonra müslüman olarak Yusuf İSLAM adını almış. Günümüzde İngiltere ve dünyanın her yerinde İslama hizmet için Kuran’ı Kerim İ anlatmak için çaba sarfediyor. Kuranı-ı Kerim in etkileyici gücünü Hazret-i Ömerin müslüman olmasında da görüyoruz.
Peygamber Efendimiz’in öldürülmesi karşılığında vaad edilen ödülü almak için Peygamber efendimizin peşine düşen amansız islam düşmanı Ömerin yolda giderken kız kardeşi ve eniştesinin müslüman olduğunu öğrenmesi üzerine onları cezalandırmak için öfke ve kin içerisinde kudurmuşçasına evlerine yönelen orada Kuran’ı Kerim dinleyerek müslüman olan Ömer ken Hz Ömer olan Hattab’ın oğlu Ömer inde Kur’an ı Kerim den ne kadar etkilendiğini biliyoruz. Daha önce Katolik hristiyan olan Cat Stevens da sadece Kuran’ı okuduktan sonra hiçbir müslümanla irtibat kurmadan İslamı seçmiştir
Kutsal kitabımız Kurân ı Kerimin ilahi mesajını büyük kitlelere ulaştırmak için TRT Televizyonu diğer TV kuruluşları, medya ve her türlü basın ve yayın organlarından faydalanmalıyız.
Bir zamanlar ülkemizde Kurân öğrenmek Kurân öğretmek yasaktı. Bu yasağa uymayanlar şiddetle cezalandırılıyordu. Hatta televizyonlarda dini kavramları kullanmak yasaktı. Kurân ve İslamı karalamak serbesti ve teşvik görüyordu. Sebebi ise Kurân ın değiştirici gücüydü. Bugün Allaha hamdolsun yasaklar kalktığı gibi Kur’an ı Kerim in öğrenilmesi ve öğretilmesi konusunda teşvik var. Kuran’ı Kerim İ çok güzel okuyan Devlet Başkanımız var. Devlet Televizyonları sonuna kadar Kuran’ı Kerime kucak açmış ama bu fırsatı bizler değerlendiremiyoruz. Günümüzde, İskenderpaşa , Kur’an ın anlamıyla buluşma platformu kurarak her yıl insanlarımızı Kur’an ın anlamıyla buluşturmaya çalışıyor. Kritik analitik düşünce konusunda bizler için yeni ufuklar açıyor. Televizyon ve medyayı etkin olarak kullanamıyoruz. Son yıllarda çok güzel faaliyetlere imza atan 15 Temmuz Ayaklanmasının bastırılmasında etkin olan Diyanet İşleri Başkanlığının Kuranı-ı Kerim in anlamıyla buluşmada çok daha önemli rol almasını Medyayı Televizyonları kullanmasını bekliyoruz . Televizyonlarda programlar yapılıyor. Reytingi düşük programlar yayından kaldırılıyor. Müslümanlar olarak bizlerin, kaliteli öğretici programları ısrarla talep etmemiz, değerlerimize ters düşen yayınları protesto ederek yayından kalkmasını sağlamamız lüzumlu yerlere şikayette bulunmamız gerekir. Acaba içimizden kaç kişi TRT ve diğer Televizyonlardan Medya yöneticilerinden yazılı ve sözlü talepte bulunarak yapılacak programlar hakkında talepte bulundu ? Halk olarak medyayı kontrol etmeliyiz. Kurân ı Kerim in anlaşılması ve okunması daha fazla TV programları yapması hususunda en önemli sorumluluk bizlere aittir.
Av Necmi ÖZEN
Hayırlı Günler

Sevgili Ziyaretçilerimiz, KURÂN’IN ANLAMIYLA BULUŞMA, MEDYA VE BASIN YAYIN ORGANLARI İLE İRTİBATIMIZ NASIL OLMALI başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir