İNSAN YETİŞTİRMEK - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

İNSAN YETİŞTİRMEK

İNSAN YETİŞTİRMEK

Haziran 19th, 2021
Gündem

İslâma hizmet gayretiyle coşan Hz. Ömer’in de içinde bulunduğu bir sahabî cemaati bir araya gelmiş, Allah’a kendileri için imkân yaratması için dûa ediyorlardı.
Her biri dûasında Allah’tan farklı şeyler isteyerek onlarla hizmet etmeyi düşünüyorlardı. Kimisi ev dolusu altın istiyor, kimisi bağ bahçe ve arazi istiyor, bazıları da daha kıymetli şeyler vermesi için Allah’a dûa ediyorlardı. Fakât Hazret-i ömer’in duâsi hepsinden farklıydı.”Ben” diyordu, “Allah’tan Ebû ubeyde, Muâz bin cebel ve huzeyfe bin yeman gibi mücahitler istiyorum ki,onlarla Allah yolunda hizmette bulunayım. Kendime yardımcı edineyim.”Evet, o gözü pek dâvâ adamı, bütün varlığını inancı uğrunda harcamaktan çekinmeyen kahramanlar istiyordu. Zaten hizmeti yapanlar da bunlar gibiler degil midir?.

1600 tarihinde vefat etmiş Gelibolulu Mustafa, Âlî Osmanlı’nın kaht-ı ricâl (yetişmiş, kaliteli insan kıtlığı) yaşadığı bir dönemde gördüğü olumsuzluklar, liyakatsizlikler karşısında ve insana değil de bina yapmaya önem verildiğini görünce şöyle bir dörtlük kaleme alır:

“Mesâcid ü meâbidi ko, âdem yap,
Ka’be yapmakcadur âdem yapmak.
Taş, ağaç kaydı ne lâzım şâhım,
Yaraşır şâhlara âdem yapmak.”

Günümüz Türkçesi ile şöyle ifade edilebilir:

“Sürekli mescid ve mabed yapmayı bırak da insan yetiştir.
İnsan yetiştirmek, tıpkı Kâbe yapmak gibidir.
Taş ve ağaçları üstüste koyup bina yapmakla oyalanmak şâhlara ya­kışmaz.
Şahlara yaraşan insan yetiştirmektir.”

Aslolan insandır, nitelikli insan yetiştirmektir. Bina yapmak değil. Mükemmel bina, mükemmel hizmet anlamına gelmez. Şayet binayı yönetecek adil ve liyakatli insan yetiştirmezseniz binanın size faydası olmaz. Keyfiyyeti iyi, insan yetiştirirseniz binanız olmasa da hizmet olur. Aksi ise mümkün değildir.

Eskiler “Antika harabelerde bulunur.” Demişlerdir.
Rabbim: bize Hz ömer’in hizmet gayretini ve hizmet anlayışını nasip eyle. HAYIRLI SABAHLAR

Sevgili Ziyaretçilerimiz, İNSAN YETİŞTİRMEK başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir