CUMANIZ MÜBAREK OLSUN HRİSTİYANLIKTAN SOSYALİZME VE KOMİNİZME, KOMÜNİZMDEN İSLAMA GİDEN YOL - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN HRİSTİYANLIKTAN SOSYALİZME VE  KOMİNİZME,  KOMÜNİZMDEN İSLAMA GİDEN YOL

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN HRİSTİYANLIKTAN SOSYALİZME VE KOMİNİZME, KOMÜNİZMDEN İSLAMA GİDEN YOL

Aralık 11th, 2020
Haberler

Eğer sonradan islamı seçip müslüman olmasaydı Auguste Comte, Ernest Renan, Jean_jacques Rouusseau, Voltaire ve Emile Durkheim gibi ders kitaplarından okuduğumuz Türkiyenin, Avrupanın yakından tanıdığı büyük Fransız filozofları gibi o da ülkemizde ve dünyada tanınacaktı. O müslüman oldu. Dünyada ideal yönetim modelinin bir defa Medine modeli olarak Peygamberimiz tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Yahudi soykırımının abartıldığını olmadığını, söyleyecek kadar cesaretliydi. Yıllarca yargılandı.

Büyük filozof Prof.dr.Roger Garaudy’ye; –Sizi önce hristiyan, ardından komünist olarak görüyoruz. Şimdi müslümansınız. Hindistan dolayına doğru da bir seyahat yapacak mısınız?” diye kinâyeli bir soru sordular.
O da: “–Anlatayım.” dedi. “Ben hristiyandım. ABD’deki büyük kartellerin fiyatları sabit tutmak için milyonlarca ton sütü döktüklerini, milyonlarca ton buğdayı yaktıklarını görünce, bu vicdansızlık beni komünizme itti.
Baktım komünizm de kuru, hiçbir mânevî tarafı yok. Hristiyanlık ile komünizm arasında bir köprü kurmaya çalıştım, ama olmadı.
O dönemlerde Fransızlar benim vurulmamı istiyorlardı. Cezâyirli müslüman bir askerin yardımıyla bu tehlikeden kurtuldum. Bilâhare o müslüman askeri buldum. «Fransız subayı benim vurulmamı istemişken, beni neden kurtardın?» diye sorduğumda; «Ben müslümanım, Allâh’ın verdiği canı bilmeden kıymaya râzı olamam. Bunun uhrevî mes’ûliyetinden korkarım» dedi.
Ben o zamana kadar İslâm’ı bir aşîret dîni olarak kabul ediyordum. Bu hâdise benim İslâm’a yönelmeme vesîle oldu.
İktisatçı olduğum için İslâm iktisâdî yapısını da inceledim. Fâiz nedir, komünizmde nasıldır, İslâm’da nasıldır, nereye kadar yasaktır, hudutları nelerdir? Bu gibi hususları inceledim.
Bilâl-i Habeşî (r.a)’ı kastederek, Bilâl’in bir hadisi beni selâmete çıkardı. Bilâl, Allah Rasûlü’ne bir hurma götürür. Efendimiz; «Bunu nereden buldun?» diye sorunca Bilâl de; «Bizde âdi hurma vardı. Rasûlullah (s.a.v.)’in yemesi için ondan iki ölçek vererek bundan bir ölçek satın aldık.» dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.): «Eyvah! Bu ribânın/fâizin ta kendisi, sakın öyle yapma! Şayet iyi hurma satın almak istersen elindekini ayrıca sat; sonra onun parasıyla iyi hurmayı satın al.» dedi.
Gördüm ki Allah Rasûlü, fâize gidecek bir kapının anahtar deliğini bile kapatmış. Bu durum beni İslâm’ı daha çok tetkik etmeye sevk etti.
İslâm’da iktisat nedir sorusunun cevaplarını ararken orada büyük bir dehâ ile karşılaştım. O dehâ Ebû Hanîfe idi. Ne yazık ki bugün Ebû Hanîfe’nin dehâsını müslümanlara ben anlatıyorum. İslâm dünyası daha Ebû Hanîfe’yi lâyıkıyla tanımıyor.” dedi.

Prof dr.Roger Garaudy

Dünyadaki Tek Medeniyet Batı Değil, Batı Terörizmi, İsrail’in kuruluşundaki mitler, Tanrı gerekli mi?, Karl Marx, Sosyalizmin bir Fransız modeli üzerine, Lenine, Hegelin düşüncesi, 20.yy Marksizmi, Tanrı Öldü, İnsanın Ufukları, Materyalist Bilgi Teorisi, Bilimsel sosyalizmin Fransız kaynakları, Siyonizm Dosyası ve Yaşayanlara Çağrı gibi bir çok eserin yazarı olan Roger Garaudy, 1982 yılında müslüman olmuştur.

Roger Garaudy, Fransa, Marsilya’da doğdu.
Sorbonne Üniversitesi’nde tahsil gördü.

Daha sonra Fransız Komünist Partisi’ne katılarak siyasi çalışmalarda bulundu. Bunun yanında milletvekili, meclis başkan yardımcılığı, milli eğitim komisyonu üyesi ve senatör olarak da görev yaptı. Ünlü filozof Roger Garaudy, 13 Haziran 2012 tarihinde 98 yaşında hayatını kaybetti. Av.Necmi Özen
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
1.Hukuk Müşaviri

Sevgili Ziyaretçilerimiz, CUMANIZ MÜBAREK OLSUN HRİSTİYANLIKTAN SOSYALİZME VE KOMİNİZME, KOMÜNİZMDEN İSLAMA GİDEN YOL başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir