28 Şubat sürecinde yaşadıklarımız - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

28 Şubat sürecinde yaşadıklarımız

28 Şubat sürecinde yaşadıklarımız

Şubat 28th, 2020
Haberler

Gebze Belediye Başkan Yardımcısı olduğum dönemde, 28 Şubat sürecinde irticai faaliyette bulunduğumuz iddiasıyla hakkımızda açılan dava ve gözaltı sürecinde işkenceye maruz kaldığımız o günleri unutamıyorum.

Gebze Belediyesinde başkan yardımcısı olduğu dönemde, 28 Şubat sürecinde gözaltındayken gördüğümüz işkence ve yaşadığımız acılar ruhumuzda derin yaralar bıraktı.

Türkiye’de, 28 Şubat’ta en ağır sürecin Gebze Belediyesinde yaşandı, birlikte yargılandığımız belediye başkanımız Ahmet Penbegüllü’nün 13 ay cezaevinde kaldı, daha sonra işkence ve kötü muamele nedeniyle yakalandığı kanser hastalığından yaşamını yitirdi.

Türkiye’nin en başarılı belediyelerinden biri olduğu için Gebze Belediyesinin ve belediye başkanının hedef alındı, “Belediyeyi devraldığımızda çok borçluydu. Uyguladığımız tasarruf tedbirleriyle borç batağından kısa sürede kurtulup, Türkiye’de model belediyelerden birisi olduk. Bundan dolayı belediyemizi ve başkanımızı yıpratmak istediler. Sürekli yaptığımız çalışmalar engellenmeye çalışıldı.

28 Şubat döneminin özel olarak görevlendirilen müfettişin belediyeye gelmesiyle başladığını , kendilerine “Başörtülüleri, sakallıları çalıştırdı, onlara göz yumdu, ceza vermedi.” suçlamaları yöneltildi.

Personel tek tek çağrıldı, tipine bakılarak “eksi artı” şeklinde fişlendi. Çeşitli suçlardan sabıka kaydı bulunan 71 kişinin de “Gebze Belediyesinde çoğu irticai terörden sabıkalı 71 kişi çalışıyor.” diye lanse edilerek haber yapıldı.

“Çok ağır işkencelerden geçtik”

Bir belediye başkanının yargılanabilmesi için bakanlıktan izin alınması gerektiğine işaret eden Özen, Gebze Belediyesinde bunun tersinin yapıldı.

Belediyeden toplanarak İstanbul organize suçlara götürüldük, çeşitli işkenceler gördük.

“80 kişiden fazla personel götürüldü. Hepsine kötü muamele de bulunuldu ama içlerinden ben ve başta belediye başkanımız merhum Ahmet Penbegüllü olmak üzere 8-9 arkadaşımıza çok ağır işkenceler yapıldı. Orada beş gün boyunca kollarımız kelepçeli gözlerimiz bağlı işkencelere maruz kaldık. Soğuk beton zeminde oturduk, arada işkenceye götürüyorlar. İnsanları yatağa yatırıyorlar, bütün elbiselerini çıkartıp işkence yapılıyor. Bize, ‘Ahmet Penbegüllü irticaya destek vermiş, suç işlemiş. İşlediği suçları söyle. Başkanın en yakın adamı sensin. Bunun yaptığı her şeyi sen biliyorsun sen bunları anlat seni bırakalım.’ şeklinde konuşuyorlardı.”

Gözaltında gördüğüm işkenceyi unutamadım, “Bunlar unutulacak gibi değil. Beş gün boyunca hiç uyumadan, soğuk betonun üzerinde elimiz kelepçeli, gözümüz bağlı, ara ara işkence odasına götürüyorlar, cereyana bağlıyorlar. Bunların unutulması mümkün değil.

Toplam 360 yıl hapis cezası istemiyle tutuklanan Belediye Başkanı Ahmet Pembegüllü ile kendisine elektrik verdiklerini ve türlü işkencelerden geçtiklerini aktardı.

İmam hatip liselileri işe almakla onları memur, idareci ve müdür yapmakla suçlandık, hakimin “Böyle suç mu olur.” dediğini, daha sonra tutuksuz olarak yargılandım, Danıştay kararının ardından da devlet güvenlik mahkemesinin haklarımızdaki tüm suçlardan beraat kararı verdi.

“Bugün her alanda özgürlükler arttı”

28 Şubat’ta yaşadıkları baskı ve işkenceleri düşündüklerinde, bugünlerin hayal edilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, “Bugün her alanda özgürlükler arttı. Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü. Belediyemizin hastanesinde başörtülü doktor ve hemşireler var diye yargılandık. Başörtülü ve sakallı personel var diye yargılandık.”

Türkiye’de çok şeylerin değiştiğini 15 Temmuz’da gördük, insanların artık özgürlüğün, demokrasinin önemini kavradığını, bu özgürlüğün bedelini de ödedi.
28 Şubat’ın da bir darbe olduğunu, ilk defa 15 Temmuz’da darbeci zihniyete “dur” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde baskı gördü, “Cumhurbaşkanımız o dönem hapse girdi. Çıktıktan sonra, Gebze’ye geldi, bize sahip çıktı. O dönemde herkes merhum belediye başkanımız Ahmet Penbegüllü ve bizden kaçarken, Erdoğan yanımıza geldi. Bize en büyük desteği veren oydu.”

Avukat Necmi Özen
KBB 1.Hukuk Müşaviri

Sevgili Ziyaretçilerimiz, 28 Şubat sürecinde yaşadıklarımız başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir