VALİ RECEP YAZICIOĞLU, AHMET PENBEGÜLLÜ VE MEHMET SARICAN TOKATLILAR DERNEĞİNCE ANILDI - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

VALİ  RECEP  YAZICIOĞLU, AHMET PENBEGÜLLÜ VE MEHMET  SARICAN  TOKATLILAR  DERNEĞİNCE  ANILDI

VALİ RECEP YAZICIOĞLU, AHMET PENBEGÜLLÜ VE MEHMET SARICAN TOKATLILAR DERNEĞİNCE ANILDI

Eylül 17th, 2017
Haberler

ÜLKEMİZDE BÜROKRATİK OLİGARŞİYLE BAŞARILI MÜCADELE VEREN ÜÇÜDE MERHUM OLAN VALİ RECEP YAZICIOĞLU, AHMET PENBEGÜLLÜ VE MEHMET SARICAN TOKATLILAR DERNEĞİNCE ANILDI

8 Eylül 2017 tarihinde Kocaeli Tokatlılar Derneği tarafından rahmetli Tokat Valisi Recep Yazıcıoğlunun ölüm yıl dönümünde Kocaelinde anma programı düzenlendi. Aynı programda, Rahmetli Gebze Belediye Başkanı Ahmet Penbegüllü ve Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcanda anıldı. Bu güzel program için Kocaeli Tokatlılar Derneği ve başta başkan Turan Şahin olmak üzere yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz. Program çok anlamlı ve son derece faydalı oldu. Türkiyede çok genç yaşta Vali olan bir bürokrat iz bırakması model bir yönetici olması ve daha önce yaptığı önemli hizmetler sebebiyle vefa gösterilerek hizmetleri anlatılmak suretiyle anıldı. Yıllar sonra, görev yaptığı ilin insanları tarafından hatırlanmak ibretlik bir olaydır . Bu programda ,Türkiye ye mal olmuş 3 yönetici anıldı. Üçününde sevilen takdir edilen özellikleri var. Ülkemizde bürokrata bürokrasiye güvenin kalmadığı bir dönemde unutulmayacak hizmetler yapmışlardır. Devlet millet kucaklaşmasını gerçekleştirmişlerdir. Recep Yazıcıoğlu Özal döneminde Devletin halkla kucaklaşmak istediği bir dönemde göreve başlamıştır. Daha önce milletin bürokrasiye ve valilere bakış açısı çok farklıdır. Bu konuda hikayeler yazılmış çok sayıda hatıra nakledilmiştir.

Anlatıldığına göre Erzurum’a bir vali tayin olur.Yeni vali Erzurum’a giderken bir köyde bir ihtiyarın evine misafir olur.Sohbet sırasında vali sorar ;
-”Bey baba memlekette kaç vali gördün?”
-”On-onbeş vali hetirimdedir”
-”Peki bunlardan kaçı hizmet etti,kaçından memnunsunuz?”
-”Allah geni,geni rehmet etsin,Mustafa Paşadan çoh memnunduh”
-”Bu mustafa Paşa ne hizmetler etti ki onbeş valinin içinde ona rahmet okudun?”
-”Beg,o vali Erzürüm’e varmadan yoldayken vefat etmişdi,var gerisini sen anla…” İşte halkın valiye ve bürokrasiye bakış açısı böyledir.
Hakkında anma günü düzenlenen her yıl kabirleri başında anılan bu üç yöneticide Türkiyede bu imajı yıkmıştır. Erzurumlu yaşlı amca en fazla görev yapmadan ölen valiyi seviyor. Görev yapanların görevlerini layıkıyla yapmadıklarına inanıyor. İki hafta önce mezarı başında anılan Ahmet Penbegüllü için bir yerel gazete ” Türkiyede Recep Tayyip Erdoğan , Gebzede Ahmet Penbegüllü ” başlığını atarak övgü dolu bir yazı kaleme almıştı. Her yıl hatırlanan hakkında anma günü düzenlenen Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcanda aynı özelliklere sahip olan yaşasaydı ülkemizde en önemli makamlardan birinde görev yapacak olan bir yöneticiydi. Hizmetleri ile iz bırakan bu üç yöneticide halkla kucaklaşmış, her türlü imkanı azami derecede halkın hizmetine sunmuş şeffaf ve saydam bir yönetim anlayışı çerçevesinde yolsuzlukla mücadele etmiş klasik yöneticilerden farklı yöneticilerdi. Hayatları boyunca bürokratik oligarşi ile mücadele etmişler. Anayasal diktatörlüğe savaş açmışlardır. Devlet yönetiminde ve siyasette değişmeyen kötü alışkanlıklarımızı sorguladılar. Sadece sorgulamadılar hataları düzelttiler. Kanayan yaralara neşter attılar.
Yazıcıoğlu olmak Penbegüllü olmak kolay olmadı. Bedel ödediler. Yazıcıoğlu görevden alınmasına rağmen halkı uyandırmak için çaba sarfetti. Sigaraya karşı verdiği savaş nedeniyle Dördüncü Murat dediler. Merhum valimiz Recep Yazıcıoğlunun ağabeyi Prof Dr Said Yazıcıoğlu ve diğer konuşmacılar kamu yönetimi alanındaki reformları anlattılar. Benim Üniversiteden hocam olan valimiz kadar bürokraside ve siyasette de başarılı olan Prof dr Said Yazıcıoğlu akedemik bir uslupla kardeşinin reform niteliğinde olan idareci özelliklerini anlattı.
Ülkemizde Cumhurbaşkanımızın da sürekli olarak eleştirdiği bürokratik oligarşi değişmelidir. BU OLİGARŞİ SABIKALIDIR. BU OLİGARŞİ YARGIDA ORDUDA EMNİYETTE VE DEVLETİN ÖNEMLİ MEVKİLERİNDE FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YAPILANMASININ DEVLETİN NEREDEYSE ELE GEÇİRİLMESİNE VESİLE OLMUŞTUR. Adına anma günü düzenlediğimiz bürokratların sayısı artırılmalıdır. Bu sebeplede bu tür örnek şahsiyetler topluma anlatılmalıdır.
Av.Necmi ÖZEN

.

Sevgili Ziyaretçilerimiz, VALİ RECEP YAZICIOĞLU, AHMET PENBEGÜLLÜ VE MEHMET SARICAN TOKATLILAR DERNEĞİNCE ANILDI başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir