TARİHİ İZMİT ORHAN CAMİ, - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

TARİHİ İZMİT ORHAN CAMİ,

TARİHİ İZMİT ORHAN CAMİ,

Temmuz 10th, 2017
Haberler

KILIÇ VE CEP TELEFONU İLE HUTBE ,

1332 yılında Nikomedya’nın fethini tamamlamaya muvaffak olan Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından babası Orhan Gazi adına yaptırılan camii, İzmit’in fetih camiidir. Osmanlı Devleti’nin fetih geleneğine göre ilk yapılan fetih camiinde hutbeye kılıçla çıkılırdı. Günümüzde de Osmanlı Devleti’nden kalan bu gelenek devam ettirilmekte, Orhan Camii’nde Cuma Hutbelerine kılıçla çıkılmaktadır. Harim kısmında bulunan ve yakın tarihlerde hazırlanmış olabileceği düşünülen, levha kitabede şu bilgiler yer almaktadır. “Fatih’i İzmit Gazi Süleyman Paşa bin Orhan ve Fatih’i Hereke ve Fatih’i Aydos ve Fatih’i Kocaeli Sancağı Sene 728 Ben’a Camii şerif ve medrese Sene 733”
Osmanlı devlet geleneğinde savaşla alınan yerlerde hutbe kılıçla okunurdu. Bu adet fethi simgelemekteydi.
Fetih döneminin geleneğini devam ettiren cami ve caminin çok başarılı imamı hutbeye kılıçla çıkarken, diğer elindede cep telefonu internetten hutbeyi okumaktadır. Bir tarafta gelenek bir tarafta en son teknoloji cep telefonu, minberde ise vaaz edilirken istifade edilen Laptop bilgisayar, imamın başarılı çalışmaları ile İzmitliler ve gençler camiye çekiliyor. Camide daha farklı uygulamalarda var. Günümüzde, tüm müslümanlar ve din görevlileri teknolojiden en iyi şekilde istifade etmesini bilmeleri gerekir. Nitekim Orhan cami imamımız bu hafta Cuma hutbesinde, bir elinde kılıç bir elinde internet olarak kullandığı cep telefonundan faydalanarak, Suriye zulmünden ve 15 Temmuz darbesinden bahsetti. Yine, tarihimizin en kanlı darbe girişimi olan FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ (Pensilvanya ) darbesi cep telefonları kullanılarak teknolojiden istifade edilerek bastırıldı. Kanlı darbe esnasında Cumhurbaşkanımız halka cep telefonundan mesaj verdi halkımıza ulaştı. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısına ülkemizdeki bütün imamlar Minarelerden selalarla cevap verdi halkımızı direnişe davet etti.
Artık Din, Türkiyemiz de siyasetin aleti olmaktan çıkarılmıştır. Din toplumumuzun gerçeğidir. Bu yıl öğrenciler için başlatılan orijinal nitelikte olan burs projeside halkımızla diyanetin kucaklaştığı güzel bir projedir. Bu sebeple Diyanet işleri Başkanımız sayın Prof Dr Mehmet Görmezi de kutluyoruz. Watsap ve internet din görevlilerimiz için yeni ufuklar yeni imkanlar açmıştır. Sosyal medyayı, facebook u kullanarak gençlerimizi camiye çeken Orhan Cami imamı KENAN YILMAZ’I bu uygulamaları daha önce, camide görevde iken başlatan hatta camide projeksiyon kullanarak görsel olarak ibadetleri dev ekrana yansıtarak izah eden ALİ FAZIL DEMİR İ ve Orhan Cami Derneğini başarılı uygulamalara verdikleri destek ve güzel tarihi camimizi muhafaza ettikleri için kutluyorum.
Av Necmi ÖZEN

Sevgili Ziyaretçilerimiz, TARİHİ İZMİT ORHAN CAMİ, başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir