Prof.Dr. Eva De Vitray Meyerovitch (Prof.Dr.Havva) - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

Prof.Dr. Eva De Vitray Meyerovitch (Prof.Dr.Havva)

Prof.Dr. Eva De Vitray Meyerovitch (Prof.Dr.Havva)

Nisan 20th, 2019
Haberler

Tam müslüman olacakken “İki milyarı bulan onca Hristiyan yanlış yolda bir ben mi doğruyu buluyorum acaba? ” kuşkusuyla tekrar kendi dinini inceleme kararı alan araştıran ve sonra müslüman olan:

Mevlânâ’ sına kavuşan Parisli Mevlevi: Fransız Prof. Eva de Vitra-Meyerovitch

Prof. Eva 1999 yılında vefat etmişti. Tek bir vasiyeti vardı: Konya’ ya gömülmek… Bu vasiyet 9 yıl sonra 2008 yılında gerçekleşti.

Prof. Eva Fransanın en itibarlı kurumlarından olan, İlmi Araştırmalar Milli Merkezinde (CNRS) yöneticilik yapıyordu. Pakistanın ünlü şairi ve düşünürü Muhammet Ikbal’in oğlu babasının bir kitabını Eva hanıma takdim etmişti. İlk defa bu kitapta Mevlânâ ismine rastladı.
Mevlânâ’nın o eserde geçen bir kaç beyti bir kaç sözü Prof Dr. Eva de Vitray – Meyerovitch’i adeta büyüledi. Şok olmuştu. Batı dillerinde ne kadar tercüme varsa hepsini okudu. Okumadı adeta içti. İslamla ilgili araştırmalara başladı. Çok sayıda eser ve Kur’an mealleri okudu.
Yaşı ellilerdeydi. Fransanın en köklü aristokrat ve koyu dindar bir ailesinden geliyordu.En seçkin okullarda eğitim görmüştü.Her zaman özel hizmetçileri, mürebbiyeleri ve özel şöförleri olmuştu.Çok iyi bir tahsil sonrası profesör olmuştu. En prestijli kurumda çalışıyor, bu sayede dünyanın en ünlü bilim ve fikir adamları ile tanışıyordu. İslamla ilgili o kadar çok araştırma yaptı ki ikna oldu. Müslüman olmaya karar verdi. Tam müslüman olacakken kendi kendine iki milyarı bulan hristiyan yanlış yolda tek sen mi doğru yoldasın sorusunu sordu. Kuşkuyla kendi dinini tekrar yakından araştırmaya başladı.
Kuşku içini kaplamıştı. Üç sene ünlü Sorbon Üniversitesi’ndeki hrıstiyanlık üzerine yorumlar yapan bir profösörün derslerine devam etti. İçini kemiren soruları ona yöneltti. Tatmin edici cevap alamadı. Çaresizdi babası gibi sevdiği hürmet ettiği dünyaca meşhur oryantalist Louis Massignon’a derdini açtı. O da tatmin edici cevap bulamadı. Masignon ona son kararını vermeden önce başka bir şehirdeki çok ünlü ve değerli bir rahiple görüşmesini önerdi. Gitti görüştü . Hayal kırıklığına uğradı.
Prof Dr. Eva manevi ızdıraplar içinde kıvranarak Paris’ e döndü. Bu yaşta din değiştirmek kolay olmasa gerekti. İyice bunaldı. Bir gün yatmadan önce Allaha şöyle yakardı. “Yârabbi, bunca zamandır senin hak dinini bulmak için elimden geleni yaptım. Bunun en büyük şahidi sensin . Ne olur artık bana gerçek yolu göster ve hidayete erdir!” dedi. Rüyasında kendisini ölmüş ve mezara gömülmüş olarak gördü. Yukardan kabrini seyrederken başucunda bir mezar taşı gördü. Yaklaşıp baktı. Orada arap harfleriyle “Havva ” yazısını okudu. Bu sırada kulağına ötelerin ötesinden bir ses geldi: ” İşte burası senin mezarın! Sen müslüman olarak öleceksin.!” Samimiyetinin ve onca yıl süren arayışının mükâfatı muhteşem bir müjde ile noktalanmıştı.
İlerlemiş yaşına rağmen kendisine hidayet yolunu açan Mevlanayı okumak ve eserlerini Fransızcaya çevirmek için kolları sıvadı. Paris Üniversitesinin Şark dillerine 3 yıl devam ederek Farsçayı en iyi şekilde öğrendi. Arapçayıda çok iyi öğrendi. Mevlananın bütün eserlerini Fransızcaya çevirdi. Arkasından 40 kadar eser bıraktı.Gazetelere ve dergilere verdiği röportajları , tıklım tıklım dolu salonlarda verdiği konferansları ve ömrünün son anlarına kadar yazdığı kitap ve tercümeleri ile pek çok fransızın kalbini islama ısındırdı.
İran ve Mısırda, Ezher Üniversitesinde dersler verdi. Fransa ve çok sayıda ülkede sayısız konferanslar verdi.
Eva hanımın ” Beni Mevlana Hazretlerinin yanına gömün” vasiyetine istinaden Konya Büyükşehir Belediyesi mezarını Paristen Konyaya taşımıştır. Müslüman olduktan sonra Havva adını alan Eva hanım Türkiyeyi çok severdi. Doğup büyüdüğü Paris’ te ise kendisini yabancı gibi hissettiğini söylerdi.
” İslam ‘ın Güleryüzü” adlı kitabıyla tanıdığımız, Eva hanımın Paris camiine iki yüz metre mesafedeki evini vefatından sonra ziyaret edenler orayı oldukça sade döşeli bir dergah gibi görmüşler ve içerinde buram buram maneviyat kokusuna bizat şahit olmuşlardır. Dilimize çok sayıda eseri tercüme edilmiştir.
Yaptığı hizmetler nedeniyle Prof Eva ( Havva ) hanıma teşekkür ediyor Allahtan rahmet diliyoruz.

Av.Necmi ÖZEN

Sevgili Ziyaretçilerimiz, Prof.Dr. Eva De Vitray Meyerovitch (Prof.Dr.Havva) başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir