"Milli" Eğitim Sistemi - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

“Milli” Eğitim Sistemi

“Milli” Eğitim Sistemi

Ocak 23rd, 2017
Haberler

Yarıyıl tatili nedeniyle,eğitim sistemimizle ilgili değerlendirmeler ve yorumlar yapılmaktadır.
Eğitimle ilgili çeşitli değerlendirmeleri okudum. Ben öğretmenlikte yaptım yıllarca öğrencilkte yaptım. Çocuklarım hala öğrenci, ülkemizdeki eğitim sistemini mevcut haliyle takip ediyorum . Eğitim sistemimizin başında Milli Eğitim olmasına rağmen eğitimimiz hala milli olamadı. Şaşkınlık içerisindeyiz hala kendimize bir model belirleyemedik. Kısa süre önce Finlandiya modelini uygulayacağımız yetkililerce açıklandı. Finlandiya son yıllarda 3 defa eğitimde, Avrupa birincisi olan bir ülke hakkıyla bu dereceyi almış. Eğitim öğrencinin aldığı takdirle teşekkürle diplomayla notla puanla ölçülmüyor. Öğrencinin kazandığı beceriyle, bilgiyi teknolojiye dönüştürmesi eleştirel yaklaşımla neticeye ulaşma ve sosyal kültürel değerlerimizin kazandırılması ile ölçülmelidir. PİSA verileri ülkemizin bulunduğu yeri göstermektedir. Eğitim alanında tek tesellimiz Avrupa sonuncusu olmamamızdır.
İşin dahada kötüsü değerlerimizi çocuklarımıza öğreten bir eğitim sistemimiz dahi yok.
Bir ara İmam Hatip Liseleri eğitimde başarılı oldu. 28 ŞUBAT sürecinde İmam Hatip Liselerini kapattık. Eğitim sistemimizi FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE emanet ettik. TEST SİSTEMİ diyebileceğimiz bir sistem benimsedik. Eğitimde, test çözme toplumca ailece tek hedefimiz oldu. Eğitime başlarken neti kaçtı şimdi kaça çıktı hep bunu sorguladık. Bir dönem FETÖ yü anlamakla geçirdik, ihaneti gördük . Ama bu bize çok pahalıya mal oldu. Artık arayıştan vazgeçip fabrika ayarlarına dönme zamanımız geldi.
Benim oğlum ilçemizin en iyi liselerinden birini kazandı. Lisede 3.sınıfa gelince pes etti. Okuduğu sınıfta 18 dersi vardı. Her öğretmen öğrencinin canını alacak şekilde sıkıştırıyordu. 18 ders, çoğunluğu kendisine hiçbir zaman lazım olmayacak kuru bilgilerle dolu müfredatı ihtiva ediyor.
Oğlumu son anda akıllılık ederek iki temel dersi özel hocadan ders aldırarak ve devlet okulundan temel liseye naklederek kurtardım. Not önemli değil takdir teşekkür önemli değil kuru ve gereksiz bilgilerle donanmasıda önemli değil. Önemli olan milli mânevî değerlerimizin çocuklarımıza aktarılmasıdır.
Model almayı düşündüğümüz Finlandiya da yüksek lisans yapmayan öğretmen yok, eğitimde başarılı olan çoğu ülkelerde ortaokul son sınıfa kadar imtihan yapılmıyor. Bir kısmında ödev çok az veriliyor. Eğitim kurumları ve Öğretmen öğrencinin kabiliyet yetenek ve kapasitesine göre öğrenciye eğitim vermektedir
Öğretmen kalitesini yükseltmeden Milli Eğitime geçerek fabrika ayarlarına dönmeden başarı gelmez. Aksi takdirde Avrupa sonuncusu olmadık diye öğünürüz…
Av.Necmi ÖZEN

.

Sevgili Ziyaretçilerimiz, “Milli” Eğitim Sistemi başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir