İSLAMA GÖRE AKRABALIK - Av. Necmi ÖZEN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi - 1.Hukuk Müşaviri Av. Necmi ÖZEN – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi – 1.Hukuk Müşaviri

HIZLI DUYURULAR

İSLAMA GÖRE AKRABALIK

İSLAMA GÖRE AKRABALIK

Haziran 29th, 2018
Haberler

KAPİTALİZMİN ATEİZMİN MODERNİTENİN YALNIZLAŞTIRDIĞI MUTSUZ İNSAN

Sıla-i Rahim Hikmeti
Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“…Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir.” (Nisâ, 1)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Akrabasının yaptığı iyiliğe aynıyla karşılık veren, onları koruyup gözetmiş sayılmaz. Akrabayı koruyup gözeten adam, kendisiyle ilgiyi kestikleri zaman bile, onlara iyilik etmeye devam edendir.” (Buhârî, Edeb 15. Ebû Dâvûd, Zekât 45; Tirmizî, Birr 10.)

Akrabalarla ilişkiyi kesen cennete giremez. – Hadisi Şerif-Müslim, Birr ,19

Akrabalık ilişkilerinizi sürdürebilmeniz için neseplerinizi (sülâlenizi) tanıyın. Çünkü akrabalık bağlarının canlı tutulması ailede sevgiyi güçlendirir, malı artırır ve ömrü uzatır. – Hz. Muhammed (S.A.V.)-İbn Hanbel, II, 374

Rahim (akrabalık), Allah’ın rahmetinin eserlerindendir. Kim bu bağı koparmazsa, Allah ona merhamet eder. Kim onu koparırsa, Allah’da ondan ihsan ve rahmetini keser. – Hz. Muhammed (S.A.V.)-Buhârî, Edeb,13

Kişinin akrabâ ve yakınlarıyla alâkasını devâm ettirmesi, onları koruyup gözetmesi, yâni sıla-i rahimde bulunması, dînimizin çok ehemmiyet verdiği esaslardan biridir. Zîrâ Cenâb-ı Hak, akrabâları birbirlerine mîrasçı kılmış, birtakım haklar ve vazifelerle aralarındaki bağları kuvvetlendirmiştir.

Akrabâ çevresi, insanı maddî ve mânevî kötülüklerden muhafaza ettiği gibi muhtelif hayır ve sâlih amellerin işlenmesinde de yardımcı olur. Peygamberler, tebliğlerine akrabâlarından başlamışlardır. Yine onlar, akrabâlarının desteğiyle tebliğ vazifelerine devâm etmişlerdir.

Dolayısıyla müslüman, dînî ve dünyevî hususlarda yakınlarına faydalı olmak ve hayırlı işlerde onlardan istifâde edebilmek için akrabâlık bağlarını devâm ettirmeli ve “sıla-i rahim” vazifesini hiçbir zaman ihmâl etmemelidir.
GÜNÜMÜZÜN YALNIZ VE MUTSUZ İNSANI
SILA İ RAHİMLE MUTLU OLACAKTIR.

Aileniz ve akrabalarınızla birlikte CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

Av Necmi ÖZEN

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1.HUKUK MÜŞAVİRİ

Sevgili Ziyaretçilerimiz, İSLAMA GÖRE AKRABALIK başlıklı yazımızı okudunuz. Bu içerik sizlere yeterli değilse, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir